Kasık ağrısı erkeklerde ve kadınlarda sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Kasık ağrısı kasık fıtığından idrar yolu iltihabına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Kasık ağrısı sağ veya sol tarafta meydana gelebilir.
Kasık ağrısı yaşayan bir kadın iseniz Kadın Doğum Uzmanı doktora, erkek iseniz Üroloji doktoruna başvurmalısınız. Erkeklerde ve kadınlarda kasık ağrısı neden olur, nasıl geçer? 

Erkeklerde Kasık Ağrısının Nedenleri

Kas Gerilmeleri
Kas gerilmesi erkeklerdeki kasık ağrısının en yaygın görülen nedenidir ve ani, bilinçsiz kas hareketi sonucu meydana gelir. Zorlayıcı sportif aktiviteler ya da ağır işler gerilmelerine yol açabilir. 4-6 hafta içinde ağrı geçer. Ağrıyı gidermek için buzluktan çıkaracağınız buz küplerini temiz bir beze sarıp ağrı olan bölgeye tutabilir, ağrı kesici ilaç kullanılabilir.

Kasık Fıtığı
Erkeklerde ağır kaldırma veya ilgili kaslarda gerilme sonucunda kasık fıtığı ortaya çıkabilir. Kasık fıtığı da kasıkta ağrı yapabilmektedir. Kasık fıtığının tek tedavisi ameliyattır.

Lenf Bezlerinin İltihaplanması
Viral veya bakteriyel enfeksiyon sonucu lenf bezleri genişleyebilir, şişebilir. Bunun sonucunda erkeklerde kasık ağrısı yaşanabilir. Lenf bezleri bakteriyel nedenden şiştiyse antibiyotik tedavisi, kanserden dolayı şiştiyse kemoterapi gibi kanser tedavisi uygulanır.

Testis Tümörü


Testislerdeki tümör de kasık ağrısı yapar. Tümörün durumuna ve yerine göre ameliyat, kemoterapi, ya da radyasyon terapisi uygulanabilir.

Epididimit (testis iltihaplanması)
Epididimis mesanenin enfeksiyonu sonucu ortaya çıkar ve bu duruma cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlar da sebep olabilir. Epididimit kasık bölgesinin şişmesine ve ağrımasına neden olur. Epididimit antibiyotik kullanılarak tedavi edilir.

Hidrosel (testis ödemi)
Hidrosel testis torbasında su toplaması sonucu meydana gelir ve erkeklerde kasık ağrısına yol açar. Bu sağlık sorununun ilk belirtisi 1 ya da 2 testisin birden şişmesidir. Aspirasyon ve sklerozan ajan (madde) damlatmayla tedavi edilebilir.

Erkeklerde Kasık Ağrısının Diğer Nedenleri

İdrar yollarında iltihap
Sperm birikmesi (testisler içinde sıvı birikmesi)
Testis kanseri
Prostat (Prostat bezlerinin iltihaplanması)
Bağırsak iltihabı
Sinir sıkışması
Böbrek taşları
Testis torsiyonu (testis bükülmesi)
Kabakulak (Orşit) kabakulakla ilişkili virüsün bir veya iki testiste iltihap oluşturmasıdır.
Siyatik
Erbezi torbasında kitle
Burkulma ve incinmeler
Gerilme kırığı
Lenf nodüllerinde şişme
Varikosel (testis torbalarındaki damarların genişlemesi)
Vasküler nekroz (Kan akışı yetersizliği sebebiyle doku ölümü)
Avülsiyon kırığı (bağ dokusu ya da tendonun kemikten ayrılması)
Retraktil testis (testislerin, testis torbasıyla karın arasında hareket etmesi)
Kemik kireçlenmesi (osteoartrit)
Osteitis Pubis: İki pelvik kemiğin pelvisin önünde bir araya geldiği bölgeye pubis simfizisi denir. Osteitis pubis, bu eklem iltihaplanıp tahriş olduğunda kasık bölgesinde ağrıya neden olan bir durumdur.
Artrit (Eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihaptır.)
İdrar yolları ve mesane taşları
Sinirsel bağırsak spazmları (İBS)
Lipom (Yağ bezesi)

Kadınlarda Kasık Ağrısının Nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonu
Yumurtalık kisti
Adet dönemine ait ağrılar
Kasık bölgesinde enfeksiyon
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Vajinal mantar enfeksiyonları
Kasık bölgesine darbe alma
Kasık fıtığı
Lenf bezlerinin iltihabı
Böbrek taşı
Hamilelik
Sinirsel bağırsak spazmları (İBS)
İdrar yolları ve mesane taşları
Yumurtalık kistinin yırtılması
Dış gebelik
Endometriozis
Endometrit
Miyom (Miyomlar basınç hissi veya kasık ağrısına neden olabilen, rahmin kas dokusundaki iyi huylu urlardır.)
Apandisit
Bağırsak iltihapları
Kalça ağrısı
Selülit
İskelet sistemine ait problemler

Kasık Ağrısının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısının nedeninin teşhisi için idrar tahlili ve karın muayenesi yapılır. Bazı hastalarda kan tetkikleri ve ultrason muayenesine gerek duyulabilir. Kadınlarda kasık ağrısında teşhis için ilk olarak vajinal muayene yapılması gerekir. Ancak vajinal muayene bakirelere uygulanmaz.

Erkeklerde Ve Kadınlarda Kasık Ağrısının Tedavisi

Kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısının tedavi yöntemi ağrının şiddetine ve nedenine bağlı olarak değişir. Enfeksiyon hastalıklarından dolayı oluşan ağrılarda genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Adet ağrısı ve yumurtlama ağrısı ağrı kesicilerle tedavi edilir. Doğum kontrol hapları veya progestin ilaçları (hap veya iğne) adet ağrısı yada endometriozis nedenli kasık ağrısını azaltmak için kullanılabilir. Ağrı kanser kaynaklıysa kemoterapi uygulanabilir. Ağrıyı gidermek için buzluktan çıkaracağınız buz küplerini temiz bir beze sarıp ağrı olan bölgeye tutabilir, ağrı kesici ilaç kullanılabilir.

 
 

 Sağlığınız veya refahınızla ilgili herhangi bir konuda lütfen önce uygun bir sağlık uzmanına danışın. Sitemizde yer alan makaleler tamamen bilgi amaçlı olup kesinlikle tedavi amaçlı kullanım için tavsiye edilmez, sitede yer alan bilgileri bir sağlık uzmanına danışmadan uygulamanız beklenmedik sonuçlar doğurabilir, saglik.com.tr sitesinde yer alan yorumlar, bilgilerden dolayı hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz, sitede dolaşım yapan kullanıcılar bu uyarıyı kabul etmiş sayılırlar..