Amasya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz, 2-3 hafta ve daha uzun süren öksürük şikayeti olan kişilerin verem şüphesine karşın doktora müracaat etmesinin tavsiye edildiğini belirtti.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Robert Koch tarafından M. tuberculosis basilinin keşfedildiği gün olan 24 Mart 1882 gününe ithafen 1996 yılından itibaren her yıl 24 Mart tarihinde dünya genelinde “Dünya Tüberküloz Günü” etkinlikleri düzenlenmesini önermiştir.

 
İnsan davranışının diğerlerini nasıl etkilediği konusundaki araştırmada mutluluğun diğer insanlara da sirayet ettiği belirlendi.


Çoğu insan israfın ne olduğunu, nelerin israfa sebep olduğunu bilmediği için ya da nakdinin de vaktinin de bol olduğunu öngörerek israfa düşebiliyor. Halbuki herkesçe bilinmeyen ama hatırlatılması gereken bazı israf kalemleri bulunuyor. Genelde vakit ve nakit olarak düşündüğümüz israf aslında sağlıkta da kendini gösteriyor.


Hareketsizliğin Sonuçları Nelerdir?

Değişik toplumlar için uygun olan fiziksel aktivite şiddeti, türü ve sıklığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, günlük orta şiddette 30 dakika egzersiz önerisi konusunda görüş birliği bulunmaktadır. Gençler için daha uzun sü­reli, daha şiddetli egzersizlerin yapılması kemik ve kaslarının daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.